Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Konrad Wallenrod - streszczenie

klasztorne mury po drugiej stronie Niemna. Tutaj kończy się opowieść słowami Wajdeloty, że do tej pory nikt nie wie, co stało się z Walterem.

Mistrz po skończonej pieśni był wzburzony. Zaczął pić dużo wina, mówił, że sam dośpiewa koniec pieśni. Wreszcie, poznając śpiewaka, podejmuje decyzje, na którą wszyscy od dawna czekali – ogłasza wojnę. Później śpiewa balladę, której, jak owi, nauczyli go kiedyś Maurowie. Akompaniuje mu Wajdelota.

Ballada Alpuhara

Pieśń opowiada o ostatnim okresie walk między Maurami i Hiszpanami. Maurowie są już prawie pokonani, tylko Grenada stawia jeszcze opór, jednak panuje w niej zaraza. Na terenie Alpuhary (hiszpańskie pasmo górskie) bronił się jeszcze muzułmański król Almanzor. Gdy zobaczył, że jego oddział przegrywa, umknął Hiszpanom. Wygrani zaś wydali wielką ucztę na część zwycięstwa. W czasie uczty przyszedł przybysz, który twierdził, że przynosi ważne wieści. Gdy go wpuścili, przyznał się, że jest królem Almanzorem i że dobrowolnie poddaje się, i chce przejść na ich wiarę. Hiszpanie ucieszyli się i zaczęli ściskać przybysza, a on wszystkich ucałował. Nagle Almanzor zbladł, a źrenice nabiegły mu krwią. Zaczął się śmiać i powiedział, że przyniósł zarazę, po czym skonał. Wkrótce poległo całe wojsko hiszpańskie.

Wallenrod mówi do rycerzy, że tak się przed laty mścili Maurowie i być może również niebawem zemści się Litwin, o którym opowiadał Wajdelota. Powiedział, że „przyjdzie mieszać zarazę do wina”. Później zaczął się jeszcze odgrażać przybyłym, przewrócił stół z winem, w końcu pijany zasnął. Rycerze znali nałóg mistrza, zawsze jednak upijał się w samotności, a nie przy zaproszonych gościach. Nie mogli zrozumieć jego zachowania. Zniknął też Wajdelota. Niektórzy myśleli, że był to przebrany Halban.

V Wojna

Wojny nie da się już zahamować, cały


Komentarze

    5 + 7 =