Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Konrad Wallenrod - streszczenie

biorąc starca ze sobą. Kiejstut przyjął młodzieńca na dwór. W długie wieczory młodzieniec snuł opowieści o dalekich miastach, nieznanych na Litwie obyczajach, a także o Bogu, o którym też nigdy nie słyszeli.

W młodzieńcu zakochała się jedna z córek Kiejstuta – Aldona, Walter zasadził dla niej ogród, w którym często się spotykali. Kiejstut nie miał nic przeciwko tym spotkaniom, lubił Waltera i cenił jego zdolności. Chciał wydać Aldonę za chłopaka. Wajdelota w tym momencie wtrąca, że gdyby była to opowieść miłosna, zapewne w tym momencie by się skończyła. Opowieścią jednak miłosną nie jest. Mimo, że Walter kochał swą żonę, kochał też ojczyznę i nie mógł patrzeć na jej zgubę.

Chłopak walczył u boku Kiejstuta z Krzyżakami, jednak szybko zaczął zdawać sobie sprawę, że zakon jest zbyt silny, aby Litwa mogła go pokonać. Pragnienie zemsty na najeźdźcy stało się u niego tak mocne, że przestał sypiać, nawet jego uczucia do Aldony osłabły. Na polach Rudawy rozegrała się bitwa, w której zginęło kilkadziesiąt tysięcy rycerzy i obie strony poniosły spore straty. Krzyżacy jednak mogli liczyć na nowe siły, Litwini nie.

Widząc, że sytuacja staje się tragiczna, Walter po naradzie z Kiejstutem postanowił dokonać zemsty na Krzyżakach. Nie powiedział o niczym Aldonie, postanowił jednak, że ich ostatni wieczór będzie szczęśliwy, jak dawniej. Aldona cieszyła się z przemiany męża. Jednak po jej pójściu spać Walter pił dużo, rozmawiał z Wajdelotą, a w końcu potajemnie wyjechał. Zauważyła to jego żona i wybiegła zatrzymać Waltera. Wówczas powiedział, że musi poświęcić ich miłość dla dobra ojczyzny, radził, by znalazła sobie innego mężczyznę, wciąż była młoda i piękna. Aldona jednak odrzekła, że raczej pójdzie do klasztoru, niż wyrzeknie się ich miłości, Walter więc osobiście odprowadził ją pod


Komentarze

    2 + 3 =