Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Konrad Wallenrod - streszczenie

stroju, z ognistym wiankiem na głowie i z krwawą chustą w dłoni. Gdy skinie chustką, umierają ludzie. Jednak nie ona była największym zagrożeniem dla ludności Litwy, a Krzyżacy. Później starzec zwraca się do pieśni narodowej, która łączy stare z dawnym i jest skarbnicą uczuć ludowych. Jej dziedzictwa nie można zniszczyć, gdyż nie jest materialne. Tutaj starzec zmienia rytm utworu i hymn zmienia się w opowieść.

Powieść Wajdeloty

Starzec opowiada historię Litwy. Z nocnej wyprawy Litwini wracali z łupem i jeńcami. Zwyczajem było palić na stosie w Kownie niemieckich rycerzy wziętych w niewolę. Jednak w tym dniu jeńcami byli ludzie, którzy w czasie walki przeszli na stronę litewską. Jednym z nich był młodzieniec, drugim starszy człowiek. Książę Kiejstut pozwolił im opowiedzieć swoja historię. 

Młodzieniec urodził się na Litwie, w dużym mieście położonym nad jeziorem. Którejś nocy zbudziły go krzyki i dym. Jego rodzina została najprawdopodobniej zamordowana, a jego porwali Krzyżacy. Odtąd nosił imię niemieckie – Walter Alfa, jednak jego dusza pozostała litewska. Mimo, ze mistrz zakonny traktował go jak syna i trzymał do chrztu, chłopak wciąż tęsknił za ojczyzna i coraz bardziej nienawidził Krzyżaków. Pamięć o swej narodowości zawdzięczał staremu Wajdelocie, który przed wielu laty został pojmany przez krzyżaków i teraz służył im za tłumacza.

Starzec opowiadał mu o ojczyźnie, śpiewał pieśni ludowe, zabierał go nad Niemen, by pokazać mu litewskie góry rysujące się na drugim brzegu. Gdy Walter był starszy, Wajdelota często zabierał go łodzią na drugą stronę Niemna. Widział tam, że jak wiele litewskich dzieci, zostało porwanych przez Krzyżaków. Chłopak chciał jak najszybciej się mścić, ale za radą Wajdeloty czekał cierpliwie i dopiero w pierwszej bitwie przeszedł na stronę Litwinów,


Komentarze

    9 + 7 =